O nás

Spolek byl založen v období rozvoje chovatelství v ČSR jako jeden z prvních na okrese Benešov, dne 16. března 1925 pod názvem ,, Spolek chovatelů drobného zvířectva a přátel přírody pro Vlašim a okolí''

Na ustavující schůzi za přítomnosti 33. chovatelů bylo zvoleno předsednictvo. Prvním předsedou se stal pan Vojtěch Jelínek, přednosta dráhy.

Po vzniku tohoto sdružení nastal rozvoj chovatelství v našem regionu. Čistokrevná vyšlechtěná zvířata se prostřednictvím výstav počala rozšiřovat i mezi ostatní zájemce o chovatelství. O první výstavě zvířat ve Vlašimi se píše v kronice již v roce 1927, kde bylo vystaveno 343 kusů zvířat. Pro velký úspěch a zájem veřejnosti byly tyto výstavy opakovány i v dalších letech.

V období 2.světové války byla spolková činnost utlumena vzhledem k omezení sdružování obyvatelstva. Výstavní činnost byla v těchto letech přerušena úplně. Brzy po válce byla opět obnovena a stala se v následujících letech tradicí.

Výstavy se konaly na různých místech ve Vlašimi, až v roce 1970 jsme získali do pronájmu pozemek pod tratí u Blanických strojíren. Tam jsem se scházeli a každoročně připravovali oblíbené výstavy, které byly vždy navštěvovány velkým počtem chovatelů i milovníků zvířat.

V roce 2003 jsme museli chovatelský areál opustit. Podle nového územního plánu na stávajícím pozemku vznikla průmyslová zona. Městský úřad nám nabídl nový pozemek s množstvím odpadu a náletových dřevin. S velkým úsilím a vynaložením spousty práce bylo započato se stavbou budoucího výstaviště. Již v roce 2004 se zde konala velice úspěšná výstava. Ani nyní nebyla tradice porušena a výstavy se konají opět každoročně. Za toto, v krátké době uskutečněné dílo, si všichni chovatelé zaslouží opravdové uznání. Musím ale vyzdvihnout zásluhy př. Miroslava Houdka a př. Josefa Štorce, kteří odvedli velký kus práce. Největší dík si zaslouží předseda př. Josef Střelka za zorganizování této a mnoha dalších akcí. Náš spolek vedl 30 let. Jsem přesvědčeni, že naší předchůdci by na naši současnou činnost byli právem hrdi, i když řady chovatelů proti minulosti značně prořídli. Např. v roce 1989 měla členská základna 60 členů a nyní pouze 18. Nejsou to jen členové, ale CHOVATELÉ, kteří mohou úspěšně vystavit svá zvířata na kterékoliv výstavě, včetně celostátních i mezinárodních výstavách.

Jména Dragon Zdeněk, Benda Stanislav a Novák Jiří znají holubáři v celé republice. Chovatelé okrasného ptactva zase znají jména Štorc Josef, Střelka Josef, Bílek Jiří a př. Nesvorný Jaroslav. Za zmínku též stojí jednotlivé výsledky:

Rok 2004

Př. Zdeněk Dragon získal na Evropské výstavě čestnou cenu na holuby České voláče sivé.

Rok 2012

Př. Jiří Bílek získal titul mistr ČR v chovu kanárů.

Rok 2013

Př. Josef Střelka titul mistr ČR  v chovu zebřiček.

Na světovém šampionátu v roce 2018 získal zlatou medaili na korely šedé př. Nesvorný Jaroslav. V roce 2015 na celostátní výstavě v Lysé nad Labem získal př. Benda Stanislav na holuba Českého staváka ocenění Šampion a holub př. Nováka Jiřího byl vyhodnocen jako nejlepší Benešovský holub výstavy. Na klubové výstavě staváků v Kolíně získal holub př. Zdeňka Dragona ocenění Šampion. Také chovatelé králíků a drůbeže př. Veselý Milan, Ajgrman Ondřej, Lejnar Karel, Novák Martin a Čiháková Martina. mají na výstavách pěkná ocenění.

Martina Čiháková chová také sportovní králíky s kterými se úspěšně zúčastňuje soutěží v ,, Králičím hopu ,, na celostátní úrovni.

Jsme dobrou partou chovatelů, kteří se řádně starají o nově vybudovaný přírodní areál, což se odráží v bohaté návštěvnosti v příjemném prostředí, které se vždy snažíme vytvořit.

V našich řadách je dostatek chovatelů středního věku a hlásí se i mladí chovatelé, které přitahují naše dobré výsledky a proto optimisticky hledíme do budoucna.

Předseda: Karel Lejnar                                                                                         Jednatel: Ing. Ondřej Ajgrman